Okna PCV

Okna PCV

Decydując się na zakup okien powinniśmy postawić na produkty charakteryzujące się bezpieczeństwem, trwałością, a przede wszystkim muszą one gwarantować jak najlepszą izolację cieplną oraz akustyczną. Okna PCV wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami osiągniętym dzięki profilom zbudowanym ze wzbogaconego PVC, czyli polichlorku winylu.

Okna PCV posiadają wiele zalet. Materiał ten jest jednym z najbardziej znanych tworzyw sztucznych. Jest on sprawdzony oraz bezpieczny, dzięki czemu stosuje się go powszechnie w naszym otoczeniu. Wykorzystywany jest np. przy tworzeniu rur na wodę pitną, wykładzin, tapet, a także produkuje się z niego opakowania na tabletki i woreczki na krew. W momencie gdy do produkcji okien zaczęto stosować PCV zaczęły się one charakteryzować większą trwałością, wytrzymałością, a także stały się bezpieczniejsze oraz łatwiejsze w konserwacji. Ponadto w znacznym stopniu zwiększył się wybór kształtów oraz kolorów.

Prawidłowe stosowanie przy budowie okien markowych profili powoduje znaczne wydłużenie trwałości w porównaniu do okien z innego materiału. Dzięki temu przez wiele lat (ich trwałość może wynieść nawet do 40 lat) okna będą nam służyć zwiększając komfort oraz oszczędności na rachunkach. Inną sprawą jest to, że profile z PCV są tak trwałe, że Unia Europejska była zmuszona wprowadzić regulacje określające ich recykling. Bez tych regulacji zużyte okna przez stulecia leżałyby na wysypiskach.

Profile

Profile w oknach PCV posiadają budowę komorową. Oznacza to, że w przekroju są one przedzielone cienkimi ściankami. Ilość komór może być różna – od 3 do 7. Im większa ilość komór, to okno będzie się charakteryzować niższym, a więc lepszym, współczynnikiem przenikania ciepła – czyli będzie po prostu cieplejsze.

Komora środkowa zawsze zawiera usztywnienie i wzmocnienie profilu. Jest to kształtownik wykonany ze stali ocynkowanej. Bardzo często taki metalowy profil wypełnia się materiałem termoizolacyjnym – najczęściej jest to pianka poliuretanowa. Warto pamiętać o tym, że większa ilość komór będzie wpływać na lepszą izolacyjność cieplną, to równocześnie będzie pogarszać sztywność profilu. Gdy występuje duża ilość wąskich komór pojawia się problem z umieszczeniem w jednej z nich stalowego kształtownika, która posiada duży profil. Dlatego też profile w których występuje duża liczba komór nie wykorzystuje się do produkcji okien o naprawdę dużych wymiarach.

Wytrzymałość okien PCV

Okna PCV wykazują się bardzo dobrą wytrzymałością. Ponadto charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne, dużo wyższą niż okna drewniane. Polichlorek winylu jest materiałem odpornym na niskie i wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne oraz na opady deszczu i śniegu. Większą wytrzymałość posiadają profile o wyokrąglonych krawędziach, a to z tego względu, że woda spływa po nich o wiele łatwiej i szybciej.

Kolory

W przypadku okien PCV wybór kolorów jest praktycznie nieograniczony. Mniej typowe odcienie będą oczywiście dodatkowo kosztowały, jednak w palecie standardowej jest tak dużo różnych barw, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Istniej także opcja łączenia kolorów – inny na zewnątrz i inny wewnątrz. Jest także możliwość zamówienia okna posiadającego okleinę drewnopodobną – mahoń, dąb, orzech.

Duży wybór kształtów

Podobnie do okien drewnianych okna z tworzywa mogą być projektowane w wielu kształtach, nie tylko prostokątnych. Dzięki nowoczesnym technologiom istnieje możliwość gięcia profili. Pozwala to na produkcję okien łukowych, okrągłych, czy też eliptycznych.

Konserwacja

Ramy okien PCV są praktycznie bezobsługowe. Nie ma potrzeby ich odnawiania, jak ma to miejsce w przypadku okien drewnianych. Dbanie o okna plastikowe ogranicza się tylko do tego, aby raz do roku profilaktycznie przeprowadzić konserwację okuć i uszczelek. Same ramy nie wymagają konserwacji w porównaniu do okien drewnianych, w przypadku których jest to wymagane.

Okna PCV – zalety

 • są odporne na czynniki atmosferyczne, a także chemiczne i biologiczne np. pleśnie, grzyby, owady
 • nie absorbują wilgoci
 • są niezwykle trwałe – 30-50 lat
 • charakteryzują się dużą estetyką, funkcjonalnością oraz komfortem użytkowania
 • wysoka szczelność
 • bardzo dobre właściwości termoizolacyjne
 • dobre właściwości akustyczne
 • niskie ceny
 • są łatwe w utrzymaniu – nie wymagają malowania ochronnego, a pielęgnacja ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia oraz konserwacji okuć i uszczelek
 • dowolne kształty – profile PCV bardzo łatwo poddają się wyginaniu i kształtowaniu
 • są niepalne i posiadają właściwości samo wygaszające – wynika to z tego, że twarde PCV samo z siebie się nie pali, a w momencie braku innych źródeł ognia będzie się samo wygaszać
 • mnogość wzorów oraz kolorów
 • szeroki wybór profili okiennych
 • pomagają oszczędzać energię grzewczą, co skutkuje obniżką kosztów eksploatacji

Wysoka szczelność okien PCV jest jednocześnie zaletą i wadą. Wynika to z tego, że za duża szczelność okien może spowodować niedotlenienie, a także skraplanie się pary wodnej zarówno na oknach, jak na ścianach. W perspektywie czasu skutkuje to zawilgoceniem wnętrza, co prowadzi do pogorszenia jego klimatu. Dlatego też w przypadku okien PCV starszego typu powinno się rozszczelniać. W przypadku okien nowoczesnych zostały one wyposażone w specjalne systemy wentylacyjne tzw. nawiewniki wentylacyjne.

Okna Pankowski